Zapojení uživatelů do jednotlivých aktivizací a terapií vychází z individuálních možností a přání každého jednotlivce, jakožto součást námi poskytované sociální služby. Úkolem je zajištění vhodné stimulace a terapeutického působení, zabezpečit přísun podnětů přiměřené možnostem jedince s mentálním postižením, naplňovat potřebu citové jistoty a bezpečí, seberealizace a životní perspektivy, zajistit přiblížení života životu běžné populace.
Zahradní terapie
Zahradní terapie je metoda přispívající k sociální integraci a začleňování osob se zdravotním i sociálním znevýhodněním do běžného života. Může být poskytována jak ve formě aktivní, tak i pasivní. Nechat se harmonizovat a dobíjet přirozeným pohybem venku v přírodě má pozitivní vliv na osobnost jedince. Dříve byla zahrada Domova „Na Zámku“ vedena jako ovocný sad. Po několika úpravách se stala prostorem k pracovním terapiím, zahradní terapii, relaxaci i odpočinku uživatelů. Zahrada je rozdělena na tři části. Jedna je užitková, druhá sportovně – relaxační, třetí terapeutická. V užitkové části pěstují uživatelé za podpory personálu zeleninu, ovoce, proso a vrbové proutí. Sportovně – relaxační část zahrady zahrnuje bazén, venkovní hru „Člověče nezlob se“, ruské kuželky, hřiště na boccu, jezírko a dva altány, kde uživatelé tráví svůj volný čas, povídají si s přáteli a odpočívají. V terapeutické části zahrady najdeme bylinkovou spirálu, triangl růží, vyvýšené záhony, čajovou zahrádku, aromaterapeutický záhon. Uživatelé s různou mírou podpory využívají vyvýšených zákonů i bylinkové záhony. Záhony jsou hojně využívány zejména imobilními uživateli, kterým vyvýšený terén
záhonu usnadní přístup a umožní co nejbližší kontakt s rostlinami.
Aromaterapie
Aromaterapie nabízí uživatelům voňavý zážitek s harmonickými aromatickými kompozicemi, povzbuzení smyslů a jejich stimulaci. Je jedním z druhů alternativní medicíny, při níž se používají rostlinné těkavé látky (vůně). V Domově „Na Zámku“ jsou v rámci aromaterapie realizovány - vyvýšený záhon vhodně orientovaný, osázený odborně vybranými druhy květin a rostlin, bylinková spirála, růžový triangl, čajová zahrádka, aromaterapeutický záhon. Uživatelé se učí o rostliny pečovat, suší si bylinky, využívají je k přípravě jídel. Při pěstování pak zažívají pocity úspěchů. Bylinná terapie a aromaterapie má pozitivní vliv jak pro fyzickou oblast našich uživatelů, tak i pro jejich duševní aktivizaci.
Lamaterapie
Jedná se o pozitivní až léčebné působení zvířete na člověka. Cílem je podporovat psychomotorický vývoj, koordinaci pohybů, řečové dovednosti, stimulovat a cvičit paměť, rozvíjet myšlení, osvojování sociálních dovedností, sebeobsluhu, samostatnost a trénovat volní dovednosti. Lamaterapie probíhá v pravidelných blocích každý pracovní den v týdnu. Uživatelé docházejí na jednotlivé lekce dle zájmu. Seznamují se se zvířaty, hladí je, dotýkají se jich, ale mohou je pozorovat i z dálky při volném pohybu v přírodě bez fyzického kontaktu. Důležité je respektování potřeb zvířete a jeho vlastního tempa, a to zejména při chůzi se zvířetem a jeho vedení v ohlávce. Zooterapie umožňuje uživatelům poznávání charakteristických znaků a zvyklostí jednotlivých druhů zvířat, rozlišování poznatků o životě a chovu zvířat a vytvoření se kladného vztahu ke zvířatům.
Canisterapie
Canisterapie je zajišťována externím pracovníkem, který dochází třikrát týdně a věnuje se zejména uživatelům s vyšší mírou podpory. V rámci terapie se uživatelé seznamují se psem, věnují se česání, procvičování jemné motoriky, nácviku cíleného pohybu těla, rozvoji hrubé motoriky.
Stimulační harmonizace
Program Stimulační harmonizace probíhá v Domově „Na Zámku“ od roku 2012. Uživatelům je nabízena účast na skupinové či individuální terapii. Terapie se zaměřuje na nácvik plného dechu, nácvik koordinace, nácvik správného stereotypu chůze, vnitřní ztišení, soustředění, vnímání sebe sama. Účast uživatelů na terapii přináší řadu pozitivních změn. U mnohých dochází k zásadnímu obratu nejen v chování, ale především z něho vyplývajícího celkovému vztahu k životu, posílení vědomí sama sebe, zvýšení zájmu o okolní dění, ohleduplnost. Jednou z hlavních předností programu je jeho přirozenost a nenásilnost. Chvíle strávené při lekcích Stimulační harmonizace se staly cennými okamžiky, kdy lze zažívat pocit maximálního uvolnění, uvědomění si vlastního těla, snížení pasivity, snížení impulzivního chování, úzkostných stavů. Rozvíjí se smysl pro rytmus, rovnováha, zlepšuje se pohybová koordinace, snižuje se výskyt stereotypních automatických pohybů. Rovněž zaznamenáváme posun v oblasti neverbální komunikace, mizí pocit strachu, nejistoty a nedůvěry vůči okolí.
Snoezelen
Snoezelen je určený nejen pro uživatele s nejtěžším smyslovým, tělesným a mentálním postižením, ale prostřednictvím zde používaných metod pozitivně působí i na jedince s problémy v oblasti pozornosti či s poruchami chování. Místnost je vybavena prvky, které stimulují všechny smysly člověka. Léčebně, terapeuticky a relaxačně působí nejen samotné prostředí, ale nepostradatelná je i přítomnost proškoleného terapeuta, který dokáže vést terapeutickou hodinu tak, aby vyhovovala potřebám a požadavkům konkrétního uživatele. Součinností všech aspektů, tedy stimulující prostředí a cílené působení terapeuta, dochází k viditelným posunům u uživatelů, a to v oblasti motoriky i všech smyslů. Pozorujeme celkové zklidnění a uvolnění těla i mysli.
Ostatní terapeutické, aktivizační a vzdělávací činnosti
Arteterapie, biblioterapie, Bazální stimulace, aktivní i pasivní muzikoterapie, SM systém Dr. Smíška, chůze se severskými holemi, sportovně pohybové aktivity, Bocce, tréninkové kurzy vedené speciálním pedagogem (kurz samostatného cestování, kurz hospodaření s financemi, kurz práce na počítači, kurz rozvoje a fixace všeobecných znalostí).